Müşteri Hizmetleri
0 216 473 8 000
Yeni Çipli Ehliyet Nasıl Alınır

ÇİPLİ EHLİYET DEĞİŞİMİ

Avrupa'ya uyum çerçevesinde çipli ehliyet uygulamasına geçildi. 4 Ocak 2016 itibariyle yeni sürücülere otomatik olarak çipli ehliyet veriliyor ve aracını yurtdışında kullanacak olsun veya olmasın, eski tip ehliyet sahiplerinin de 31 Aralık 2020'ye kadar ehliyetlerini yenilemeleri gerekiyor. Yeni tip çipli ehliyetlerin geçerlilik süresi eskisi gibi evladiyelik değil. Ehliyet sınıfına göre değişen 5 ya da 10 yılda yenilenmesi gerekiyor. 180 ülkede geçerli. Artık Avrupa Birliği ülkelerinde dolaşmak için uluslararası ehliyete gerek kalmadı. Türkiye'deki ve yurtdışındaki sistemler birbirini görecek ve yurtdışında işlenen trafik suçları Türk sürücülerin yanına kalmayacak.

ESKİ TİP EHLİYET ÇİPLİ EHLİYET OLARAK NASIL YENİLENİR?

İstenilen tüm belgelerle birlikte “Mavi Dosya” denen trafik dosyanızı hazırlıyorsunuz. surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istenilen trafik tescil birimlerinden randevu alıyorsunuz. Başvurunuz kabul edilirse 15 gün içinde adresinize teslim ediliyor. Bu süre zarfında kullanmak için de geçici bir belge veriliyor.

RANDEVUYA HANGİ BELGELERLE GİDİLİYOR?

Randevuya eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı ve güncel sağlık raporu ile gidiliyor (Aile Sağlığı Merkezleri ücretsiz veriyor). 13 TL değerli kâğıt, 2 TL de vakıf payı ödemesi yapılıyor. Vakıf payı olan 2 TL Halkbank ya da Vakıfbank'a yatırılıyor. Yatırırken ehliyet cüzdan yenileme bedeli notu düşmeyi unutmuyoruz. Değerli kâğıt bedeli olan 13 TL de Vergi Dairesi'ne yatırılıyor. Yatırırken ‘çipli ehliyet harcı' diyoruz. Ayrıca, 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf ve kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan gerekiyor.

Copyright © 2014 Sigorta Merkezi Tüm hakları saklıdır.
Eski tip ehliyetlerini yeni çipli tip ehliyetle değiştirilmesi işlemleri
Aracınız için kasko ve trafik sigortası, eviniz için konut sigortası, sağlığınız için sağlık sigortası teklifi alın, en uygun fiyatları bulun.
ehliyet değişimi,çipli ehliyet,yeni ehliyet,çipli ehliyet,yeni ehliyet