logo

HIZLI TEKLİF AL

Kasko / Trafik Sigortası

Geçici Ruhsat Belgesi

GECİCİ RUHSAT BELGESİ ASBİS NO

 

İkinci el bir araç satın aldığınızda ve bu aracın noter satışını gerçekleştirdiğinizde size Geçici Ruhsat belgesi verilir. Bu geçici ruhsat ile aracınıza yeni ruhsat tescil belgesi çıkartırsınız. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıya çıkarılmıştır.

Tescil Belgesi

Bu belge satışın yapılması durumunda Noter tarafından alınarak iptal edilir. Tescil belgesinin kayıp olması durumunda satışın yapılabilmesi için kayıp bildirimin Trafik Tescil Kuruluşlarına yapılmış olması gerekmektedir.

Trafik Belgesi

Yapılan satış türüne göre iptal edilmesi gereken durumlar olabildiğinden, satış işleminde bu belge de bulundurulmalıdır.

Geçerli Kimlik Belgesi

İşlemler gerçekleştirilirken, Kimlik Paylaşım Sistemi ile karşılaştırma yapıldığından, işlemin hızlandırılması açısından nüfus cüzdanı ile gelinmesi tavsiye edilmektedir.

Özel Durumlar

İşlemi yapan tarafların tüzel kişilik olması durumunda imza sirküleri (gerekirse ticaret sicil gazetesi) ile firma yetkili ya da vekilinin geçerli bir kimlik ve T.C. Kimlik numarası işlem sırasında zorunludur.

Vekaleten işlem yapılması durumunda vekaletnamelerin ibrazı zorunludur.

Satın alınan araç Ambulans ise Ambulans/Sağlık Aracı uygunluk belgesi, Tahditli plakalı ise (Taksi, minibüs, dolmuş, servis aracı...) Belediyece düzenlenmiş tahsis belgesi noter yetkilisi tarafından istenebilecektir.

TcKimlik numarası bulunmayan yabancılar için vergi numarası zorunludur.

Aracımın vergi borcu var mı?

Satışın yapılabilmesi için eskiden istenen MTV İlişik Kesme Belgesi yeni sistemde gerekmemektedir. Ancak satış işlemi sırasında, Gelir İdaresi Başkanlığında araca ait borcunun olup olmadığını sistemden kontrol edileceğinden, satış işlemi öncesinde buraya tıklayarak aracın vergi ya da ceza borcu olup olmadığını kontrol ediniz.

Aracımın muayenesi geçerli mi?

Muayenenin olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildir. Ancak satılan aracın muayenesinin bulunmaması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk alıcıya geçeceği için aracın muayenesinin olup olmadığını kontrol edilmelidir. Kontrol sorumluluğu alıcı ve satıcıya aittir. TÜVTURK sistemi ile yapılan muayeneleri buraya tıklayarak sitesinden kontrol edebilirsiniz. Bu sistem dışında yapılan muayeneleri ve faturalı araç alımlarında geçerli olan ilk muayene geçerlilik sürelerini aracın trafik belgesi üzerinden kontrol ediniz. Not: Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı satışı yapılan araçlarda muayene ve sigorta kontrolü zorunluluğu yoktur.

Aracımın Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası var mı?

İkinci el araç satın aldığınızda, satın almış olduğunuz aracın önceki sahibine ait trafik sigortasını vadesi uygunsa 15 gün kullanabilirsiniz. Satış tarihinden 15 gün sonra mutlaka kendi adınıza trafik sigortanızı yaptırın, aksi halde cezalı duruma düşersiniz.

Adres Kayıt Sisteminde kaydımın olması gerekli mi?

1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren hem araç satış sözleşmesinde kullanılacak adres hem de Tescil Belgesinin postalanacağı adres Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Adres Kayıt Sisteminden elektronik ortamda alınacağından tarafların adreslerinin bu sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Bu yüzden; TC Kimlik No Doğrulama adresinden sisteme kayıtlı olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Adres sistemde kayıtlı değil ise ilçe nüfus müdürlüklerinden işletilmelidir.

Geçici tescil belgesi ne kadar süreyle geçerlidir?

Satış tarihi itibariyle, 30 gün süreyle geçerli olmakla birlikte, Araç Tescil Belgesi teslim alındığı andan itibaren Geçici Tescil Belgesi geçerliliğini kaybetmiş olacaktır..Satın aldığınız aracın Trafik Sigortasından 15 gün süre ile faydalanabilirsiniz.

Aracım trafikten men edilmediği halde, satış esnasında trafikten men olarak görünmektedir. Ne yapmalıyım?

Aracın trafikten men edilmesi gereken bazı durumlarda (geçerli muayenesinin olmaması v.b) aksaklığın giderilebilmesi için 7 gün boyunca aracın trafikte kalmasına müsaade edilmektedir. Sözkonusu aksaklık giderilerek ilgili trafik kuruluşuna müracaat edilmediği sürece aracın devredilmesine izin verilmemektedir..

teklifal.jpg

allianz axa groupama gunes koru hdi unico aksigorta quick mapfre sompo turknippon doga ergo eureko

ÜRÜNLER

Hızlı, Güvenli ve Ekonomik

KONUT SİGORTASI

Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Konut sigortası ile hem binanızı hem de eşyanızı sigorta teminatı altına alabilirsiniz. Kiracı iseniz sadece konutta bulunan eşyalarınızı sigortalatmanız mümkündür. Konut sigortası teminatları çok geniş kapsamlıdır. Konutunuz için yaptırmış olduğunuz DASK zorunlu deprem sigortası sadece binanın deprem riskine karşı sigortalanmasını sağlar. Konut paket poliçesi depreme ilaveten Yangın, Hırsızlık, Su basması, Komşuya verilecek zararlar gibi bir çok teminat içermektedir.

konut
Yabanci

YABANCI SAĞLIK SİGORTASI

Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de ikamet izni için gerekli olan bu ürün; sigorta süresi içinde, sigortalının ve/veya poliçede belirtilmiş olmaları kaydıyla, sigorta ettirenin hastalık ve/veya kazaya uğraması halinde bu ürüne özel anlaşmalı sağlık kurumlarında gerçekleşen tanı ve tedavilerine ait sağlık harcamalarını; sigortalının tabi olduğu poliçede belirtilen Sağlık Sigortası Genel Şartları’na ve Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği’ne ve bu özel şartlara göre sağlık kurumları uygulama ilkelerine uygun hazırlanan teminat tablosundan poliçede belirtilen teminat, limit, ödeme yüzdesi ve istisnalara tabi olarak karşılar.

TRAFİK SİGORTASI

Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Trafik Sigortası Teminatları bütün sigorta şirketlerinin hazırladığı poliçelerde aynıdır. Ancak Trafik Sigortası Primleri Sigorta Şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Önceden sigorta şirketleri primleri aylık olarak belirlemekteydi. Hazinenin yayınladığı son genelgeyle fiyatlar artık günlük olarak da değişkenlik gösterecektir. Sigorta şirketleri Trafik Sigortası Primlerini hesaplarken araç sahibinin yaşı, geçmiş kaza durumları, trafik mcezaları ile aracın geçmişte karıştığı kazaları dikkate alıp fiyat vermektedir.

Trafik
Tamamlayici

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI

Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Sağlığım tamam sigortası ne zaman devrede? • Sigortalının SGK ile anlaşmalı bir özel hastaneye gitmesi; • SGK ile anlaşmalı olan hastaneyle SOMPO SİGORTA’nın Sağlığım Tamam Sigortası ürününe özel anlaşmasının olması; • SGK ile anlaşmalı hastanede sigortalının işlemlerini gerçekleştiren doktorun SGK ile anlaşmalı olması; • Tedavisi talep edilen rahatsızlığın poliçe öncesine dayanmaması ve SOMPO SİGORTA Sağlığım Tamam Sigortası özel ve genel şartlarına uygun olması gerekmektedir.

YURTDIŞI SEYAHAT SİGORTASI

Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yurtdışı Seyahat Sigortası, yurtdışına yapacağınız seyahatlerinizde karşılaşabileceğiniz acil sağlık problemlerini, sorunlarını teminat altına alan ve seçilen alternatife göre Yardım Hizmetleri ile içeriği genişletilmiş seyahat sağlık sigortasıdır. Yurtdışı Seyahat Sigortasının kapsadığı teminatlar, tıbbi tedavi teminatı, sigortalının seyahati veya nakli, sigortalının daimi ikametgaha nakli, sigortalının cenazesinin nakli, bagaj kaybı ve çalınması, tıbbi danışmanlık, acil mesajların iletilmesidir.

seyahat

SigortaMerkezi.com

SİGORTA FİYATLARI


Trafik Sigortası Fiyatları

Sigorta Merkezi 16 sigorta şirketinden aracınız için en uygun "Trafik Sigortası" fiyatı bulmanızı sağlar...

Devamı için

Yurtdışı Seyahat Sigortası Fiyatları

Yurtdışı Seyahat Sigortası, yurtdışına yapacağınız seyahatlerinizde karşılaşabileceğiniz acil sağlık...

Devamı için

Konut Sigortası Fiyatları

​Konut sigortası ile hem binanızı hem de eşyanızı sigorta teminatı altına alabilirsiniz.DASK... Kiracı iseniz sadece konutta...

Devamı için

Yabancı Uyruklu Sağlık Sigortası Fiyatları

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de ikamet izni için gerekli olan bu ürün; sigorta süresi içinde, sigortalının...

Devamı için

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile özel hastanede ne kadar SGK farkı ödeyeceğim diye düşünmeyin!...

Devamı için

Kasko Sigortası Fiyatları

Sigorta Merkezi 16 sigorta şirketinden aracınız için en uygun "Kasko Sigortası" fiyatı bulmanızı sağlar.

Devamı için
ssl
Copyright © 2014 Sigorta Merkezi Tüm hakları saklıdır.
İkinci el araçlar geçici ruhsat ASBİS Belgesi
İkinci el araç satın aldığınızda bu aracı ne kadar sürede üstünüze almanız gerekir ASBİS nedir trafik Sigortası ne kadar geçerlidir
ASBİS,geçici ruhsat,ikinci el araç devir işlemleri,araç noter satışı,İkinci el araç trafik sigortası,Araç devrinde trafik sigortası